Камінний хрест

Пластична драма за мотивами однойменної новели В. Стефаника

(Автор і режисер – постановник заслужений діяч мистецтв України Олександр Бєльський)

 

«Те, що ви здійснили, певною мірою є подвиг, і це не пафосне слово. Ви взялися за матеріал, за який рідко береться навіть драматичний театр. Взагалі сценічна доля Стефаника дуже скудна. Володимир Блаватський, учень Курбаса, був першим, хто взявся за нього. Це була новела «Злодій», показували її тільки у Галичині, але розголос пішов на всю Україну. І вже аж у 1971 році Сергій Данченко поставив у Львові «Моє слово». Я, як режисер, також маю досвід спілкування з творчістю В. Стефаника, з його словом, його енергетикою

І ось я бачу пластичну виставу, в якій не звучить слово Стефаника, але відчутний його дух. Стефаник писав про побут, страшні психологічні речі, психологічний стан людини. Він відштовхується від цього, але він є модерніст і розуміння цього дає його слово. Театр «Академія руху» став дослідником естетики Стефаника. Цей конденсат зіграти дуже важко, конгеніальним Стефаникові бути неможливо. Стефаник – це екзистенція, людина у якомусь стані – ось що є у нього предметом зображення. Мені здавалося, що до цього треба підходити з високою мірою умовності. У вас дорога – між буттям і небуттям. Домінує вирішений в урбанізованому вигляді поїзд, і ви маєте рацію: є земля і є молох.

Я побачила бажання працювати в модерному стилі. Ви освоюєте не тільки тему, а й естетику Василя Стефаника. Кожне речення у нього – свій ритм. Ваше прочитання його творів переконує, заслуговує уваги театрознавців.»

Ірина ВОЛИЦЬКА,

заслужений діяч мистецтв України,

художній керівник театру «У кошику», м. Львів

2007р. – Диплом ЛАУРЕАТА вищої театральної нагороди Придніпров’я «Надія Січеславни – 2007» «Краща чоловіча роль» (нагороджений С.Бєльський за роль Дідуха у виставі «Камінний хрест») (Дніпропетровськ)