Історія

Home / Історія

Із історії театру

new

Пластичний театр, який створили у Кривому Розі у 1974році Олександр і Антоніна Бєльські, пройшов шлях від першого в Україні народного театру пантоміми (1983), професійного молодіжного театру-студії пантоміми (1987) до міського театру музично-пластичних мистецтв «Академія руху» (1994), який у 2012р. отримав статус «академічний».

За роки своєї життєдіяльності в театрі здійснено біля 100  постановок за власною драматургією, своєрідним перекладом на мову пластичного театру вітчизняної та світової класики. Серед них: «Пурпурові вітрила», «Лісова пісня», «Краплина меду», «Вінчальна фата П‘єретти», «Лускунчик», «Сцени із російського життя», «Шанс, або етюди в місячному сяйві»,  «Остання стрічка Креппа», «Маленькі трагедії», «Безсоння», «Камінний хрест», «Прощавай, зброє!», «Старий і море», «Пер Гюнт», «Акакій», «Дідух»,«Спокушені спрагою», та багато інших–за мотивами творів О.Гріна, Л.Українки, О.Туманяна, А.Шніцлера, П.Чайковського, М.Гоголя, С.Беккета, О.Пушкіна, Т.Шевченка, В.Стефаника, Е.Хемінгуея, Г.Ібсена та театральних програм, таких як «Грація-фест», «Поет тиші» (до 90-річчя з дня народження Марселя Марсо), «Таємниці забутого театру», «Ми маємо шанс» та багато інших.

Творчий колектив неодноразово брав участь у всеукраїнських та міжнародних фестивалях, у тому числі – Всесвітньому фестивалі молоді і студентів у Москві (1985), Міжнародному фестивалі вуличних театрів «Караван Миру» у Ленінграді (1989), ХХІ Всесвітньому фестивалі «Зображення підводного світу» у м.Антіб, Франція (1994), міжнародних фестивалях в м.Копенгаген, Данія (1996), м.Лінген, Нюрнберг, Німеччина (2002, 2015), м.Валка, Латвія (2003), м.Саранда, Албанія (2013), Будапешт, Угорщина і Люблін, Польща (2016); в Україні – «Боспорські агони» м. Керч, АР Крим (2003), «Мельпомена Таврії» м.Херсон (2001-2019)», Тернопільські театральні вечори. Дебют» (2006, 2007), «Сцена людства»(2008) м.Черкаси, «В гостях у Гоголя» м.Полтава (2010), Міжнародному фестивалі театрального мистецтва «Театр. Чехов. Ялта»(2011, 2012), Всеукраїнському фестивалі, присвяченому 140-річному ювілею Лесі Українки і 100-літньому від дня написання «Лісової пісні» м.Луцьк (2011), Міжнародному фестивалі пантоміми «Біла маска» м.Москва, Росія (2011), Всеукраїнському фестивалі театрального мистецтва «Коломийські представлення» (2012, 2013), Міжнародному фестивалі «Шевченко єднає народи» (2019).

На Ялтинських фестивалях театр отримав диплом лауреата «за яскраву образність і виразний синтез образотворчих засобів» пластичної драми «Прощавай, зброє!» Е.Хемінгуея, «за оригінальну інтерпретацію творчості М.В. Гоголя» і спеціальні призи «Кришталевий фронтон»; в Луцьку «за втілення геніальної драматургічної спадщини Лесі Українки на сцені театру у пластичній драмі «Лісова пісня».

В листопаді 2011р. в   Москві на церемонії закриття міжнародного фестивалю пантоміми «Біла маска» Олександр Бєльський отримав диплом лауреата в номінації «краща вистава» за пластичну драму «Прощавай, зброє!» Е.Хемінгуея; актор Сергій Бєльський – в номінації «краща чоловіча роль» у цій же виставі та ювілейну медаль Марселя Марсо отримав театр «Академія руху» «за честь і гідність, і жертовне служіння мистецтву пантоміми».

Серед нагород, одержаних театром Гран-прі Міжнародних фестивалів «Підводні фантазії» м.Донецьк і «Добрий Театр» м. Енергодар (1994,1998); дипломи Всесвітніх фестивалів AITA у Данії та Німеччині (1996,2002 рр.); звання лауреата премії «Обдаровані діти – надія України» (1997) .

Крім того, «Академія руху», починаючи з 1996р. до теперішнього часу активно приймає участь у фестивалі-конкурсі  на вищу театральну нагороду Придніпров’я  «СІЧЕСЛАВНА»  і в своєму активі має п’ять Гран-прі – за виставу «Краплина меду» за мотивами однойменної притчі О.Туманяна (1997), за пластичну драму«Безсоння»за мотивами поем «Катерина» і «Гайдамаки» Тараса Шевченка (2004), за пластичну драму «Пер Гюнт» (2014) за мотивами однойменної драми Г.Ібсена, за пластичну драму «Дідух» за мотивами новел В. Стефаника (2015), за музичну казку «Аліса в Задзеркаллі» за мотивами однойменної казки Л.Керролла (2018).

В 2004р. театр стає володарем Гран-прі Всеукраїнського театрального фестивалю «Шевченко в моєму серці». Національна спілка театральних діячів України в 2005р. висуває колектив і його керівника О.Г.Бєльського на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка пластичною драмою «Безсоння». Колектив достойно виступив у фіналі конкурсу разом з Київським Національним українським драматичним театром імені Івана Франка.

В 2006р. творчий колектив театру на чолі з режисером-постановником Бєльським О.Г. отримав премію Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва у номінації  «Театральні вистави для дітей та юнацтва» за виставу «Безсоння».

У 2008 році Олександр Бєльський  створив і втілив в життя пластичну драму  «Незгасима свічка», присвячену пам’яті жертв Голодомору в 1932-1933рр. в Україні. Прем’єра цієї вистави відбулась у столиці Швеції Стокгольмі, де театр приймав участь у міжнародній акції Пам’яті, започаткованій у квітні в Австралії, яка пройшла через серця українців 33 країн світу і фінішувала в столиці України в листопаді 2008 року.

Театр, керований Бєльськими, ініціював і провів у Кривому Розі декілька міжнародних і всеукраїнських  театральних фестивалів:  пластичних театрів і клоунади «МІМ-СЕСІЯ» (1990, 1991, 2003) та «Леся Українка і Театр на межі тисячоліть»(2001).  На базі театру також двічі відбулася творча Лабораторія з проблем пластичного театру СРСР.

2019 рік став знаковим для історії театру, тому що «Академія руху» знову стала територією, до якої  прикута увага всієї мистецької спільноти міста та країни завдяки  проведенню IV Всеукраїнського фестивалю театрального мистецтва «МІМ-СЕСІЯ – 2019», який об’єднав митців пластичного мистецтва в творчому сценічному пошуку з різних куточків України: з Києва, Запоріжжя, Калуша, Дніпра, Херсона, Харкова та досяг Польщі та Вірменії.

Родзинками фестивалю стали прес-конференція з презентацією книги Алли Підлужної «Феномен Бєльського» та  майстер-клас від народної артистки України,лауреата Національної премії імені Т.Шевченка Лариси  Кадирової з виставою «Не плачте за мною ніколи…», яка вразила щирістю, відкритістю, стала справжньою сповіддю жіночої долі.

Гран-прі фестивалю «Мім-СЕСІЯ 2019» отримав господар фестивалю Криворізький академічний  театр музично-пластичних мистецтв «Академія руху» за виставу «Маленькі трагедії»

З 1995 року в театрі «Академія руху» створена і успішно працює театральна школа музично-пластичних мистецтв О. Бєльського.

З 2005 року на базі театру у співпраці з Дніпропетровським  обласним театрально-художнім коледжем, спираючись на підтримку обласного керівництва, відкрито акторський спецкурс Олександра Бєльського.  Три  випуски цього курсу відбулись  у 2009, 2013 і 2017 рр.

Академічний міський театр «Академія руху» приймав участь у Днях культури України в м. Нюрнберг, Німеччина у 2015 р. з пластичною драмою «І мертвим, і живим, і ненарожденним…» за мотивами поем Тараса Шевченка.

Театр «Академія руху» гідно представив місто і Україну (2016),  приймаючи участь у євро турі «Кривий Ріг – сталеве серце України відкриває творчу душу» пластичною драмою «Акакій» за мотивами повісті М.В. Гоголя «Шинель» і здобув  дуже високі професійні відгуки спеціалістів.

Новаторство у пошуку оригінальної форми створення художнього образу через пантоміму, драму, музику і балет, глибокий філософський підтекст сценічної дії, яка втілюється органічною грою акторів, вивірена репертуарна політика, дозволили  Криворізькому академічному міському театру музично-пластичних мистецтв «Академія руху» зайняти гідне місце в театральному середовищі України, здобути повагу та визнання на міжнародній сцені.

Рішенням Національної Спілки театральних діячів України Бєльському О.Г. «за мистецькі здобутки і створення унікального пластичного театру» присуджена премія «Експеримент»(1997). Він нагороджений почесною відзнакою Міністерства культури і мистецтв України «За багаторічну плідну працю в галузі культури і мистецтв»(2003), нагрудним знаком «За заслуги перед містом» 1, 2 і 3 ступеня.  У 2014р. Олександр Гнатович удостоєний високого звання «Почесний громадянин міста Кривого Рогу».

За значний особистий внесок у соціально-економічний, культурний розвиток Дніпропетровщини, вагомі трудові досягнення Указом Президента України   Бєльський Олександр Гнатович 2006 року, Бєльська Антоніна Григорівна 2009 року, Бєльський Сергій Олександрович 2015 року отримали почесне звання «Заслужений діяч мистецтв України».

Фундатори театру Олександр і Антоніна Бєльські вважають, що мистецтво дано людям як випробування духу, адже воно  вчить нас відкривати інші всесвіти, і нарешті, вчить пізнавати і зрозуміти світ, в якому ми живемо.

Мистецтво – це висока духовна натренованість, саме у мистецтві – рішення проблем усіх «хвороб цивілізації».

Щодо мистецтва пластичного театру, то з його допомогою необхідно прагнути знайти еквівалент духовному світу людини, його духовних шукань. Знайти в рухові, у пластичному образі ту миттєвість, яка б змогла відобразити в людині її вище, моральне начало, її устремління побачити свій внутрішній світ, пізнати себе.

Репертуар Криворізького академічного міського театру музично-пластичних мистецтв «Академія руху» 1994-2020

Пластичні драми

 

1994р. «Вінчальна фата П’эретти» за А.Шніцлером (Автор сценічної версії  і режисер-постановник  О.Бєльський)

1994р. «Сказання про море» – пластична феєрія  (Автор сценічної версії  і режисер-постановник  О.Бєльський )

1995р.«Пурпурові вітрила» за О.Гріном (Автор сценічної версії  і режисер-постановник  О.Бєльський)

1995р.«Пори року» мім-балет на музику А.Вівальді (Автор і  режисер-постановник  О.Бєльський)

1996р.«Лесина  пісня»поетико-пластична вистава за драмою «Лісова пісня» Лесі Українки за участі народної артистки України Ади Роговцевої           (Автор і режисер-постановник  О.Бєльський)

1997р.«Крапля меду» О.Туманяна (Автор сценічної версії і режисер-постановник  О.Бєльський )

1998р.«Лускунчик»  мім-балет за Е.Т.Гофманом (Автор сценічної версії і  режисер-постановник  О.Бєльський)

1998р.«Шанс або етюди у місячному сяйві» (Автор і режисер-постановник  О.Бєльський)

1999р.«Пристрасті за Гоголем» на музику А.Шнітке (Автор  і режисер-постановник  О.Бєльський)

2000р. «Голос Землі»   за легендами   та міфами древньої Скіфії на Криворіжжі (Автор і режисер-постановник  О.Бєльський)

2001р. «Лісова пісня» за мотивами однойменної драми-феєрії     Л.Українки (Автор сценічної версії  і режисер-постановник  О.Бєльський)

2002р.«Маленькі трагедії»  за мотивами однойменних трагедій О.Пушкіна (Автор і режисер-постановник  О.Бєльський)

2004р.«Безсоння» за мотивами творів Тараса Шевченка (Автор і режисер-постановник  О.Бєльський)

2005р.«Щоб пам’ятали…» за мотивами повісті  В.Бикова (Автор і режисер-постановник О.Бєльський)

2007р.«Камінний хрест» за мотивами однойменної новели В.Стефаника (Автор і режисер-постановник заслужений діяч мистецтв УкраїниО.Бєльський)

2008р. «Незгасима свічка», присвячена пам’яті жертв  Голодомору (Автор і режисер-постановник заслужений діяч мистецтв УкраїниО.Бєльський)

2009р.«Одруження» за твором М.Гоголя  (Автор сценічної версії  О.Бєльський, режисер-постановник С.Бєльський)

2010р. «Прощавай, зброє!» за мотивами однойменного роману Е. Хемінгуея (Автор сценічної версії і режисер-постановник заслужений діяч мистецтв УкраїниО.Бєльський)

2010р. «Асоль»  за мотивами твору О.Гріна «Пурпурові вітрила» (Автор і режисер-постановник заслужений діяч мистецтв УкраїниО.Бєльський)

2011р. «Знайдуться мухи – був би мед» зонг-драма (Автор сценічної версії і режисер-постановник заслужений діяч мистецтв УкраїниО.Бєльський)

2012р.  «Весна, літо, осінь, зима і…»  в стилі італійської комедії масок (Автор і режисер-постановник заслужений діяч мистецтв УкраїниО.Бєльський)

2012р. «Бенкет під час чуми» пластична драма в двох діях за мотивами «Маленьких трагедій»О.Пушкіна (Автор і режисер-постановникзаслужений діяч мистецтв України О.Бєльський)

2013р.  «Пер Гюнт» за мотивами однойменної драми Г. Ібсена (Автор сценічної версії і режисер-постановник С.Бєльський)

2014р.«Дідух» за мотивами новел В.Стефаника «Камінний хрест», «Похорон», «Катруся», «Злодій» (Автор і режисер-постановник заслужений діяч мистецтв УкраїниО.Бєльський)

2014р.«І мертвим, і живим, і ненарожденним…» за мотивами поем Т.Шевченка «Катерина» і «Гайдамаки» (Автор і режисер-постановникзаслужений діяч мистецтв Українизаслужений діяч мистецтв УкраїниО.Бєльський)

2015р. «Акакій (Шинель)» за мотивами повісті «Шинель» М.Гоголя (Автор і режисер-постановник заслужений діяч мистецтв УкраїниО.Бєльський)

2016р. «Старий і море» за мотивами однойменної повісті Е.Хемінгуея (Автор і режисер-постановник заслужений діяч мистецтв УкраїниО.Бєльський)

2017р. «Спокушені спрагою» (Автор і режисер-постановникзаслужений діяч мистецтв України О.Бєльський)

2018р. «По той бік кургану» за мотивами  легенд і міфів давньої Скіфії(Автор сценічної версії  і режисер-постановник заслужений діяч мистецтв УкраїниС.Бєльський)

2018р. «Таємниці зачарованого лісу» драма-феєрія за мотивами твору Л.Українки «Лісова пісня»(Автор сценічної версії і ресисер-постановник заслужений діяч мистецтв УкраїниО.Бєльський)

2019р. «Маленькі трагедії» за мотивами творів О.Пушкіна «Скупий лицар» та «Моцарт і Сальєрі» (авторська версія  і постановка заслуженого діяча мистецтв України Олександра Бєльського)

2020р. «Дон Жуан» за мотивами твору Олександра Пушкіна «Маленькі трагедії» (Авторська версія  і спільна постановка заслужених діячів мистецтв України Олександра та Сергія Бєльських, хореографа Анастасії Басс)

2020р. «Пейзаж» (автор  – заслужений діяч мистецтв України Олександр Бєльський, режисер постановник заслужений діяч мистецтв України Сергій Бєльський)

Драматичні вистави

2002 р. «Останнія стрічка Креппа» С.Беккета (Постановка О.Бєльського)

2006р.«Пригоди ведмедиків панда» М.Вішнека (Постановка С.Бєльського, В.Федорова)

2007р. «Ромео і Джульєтта»  У.Шекспіра (Постановка О.Бєльського)

2008р.  «Дон Жуан» Ж. Б. Мольєра (Постановка О.Бєльського)

2012р.«Блез» К. Маньє (Постановка О.Бєльського.В.Федорова)

2012р.  «Останнє пробач» О. Дадзаї (Постановка  В.Федорова)

2013р.  «Метелики в акваріумі» за мотивами повісті А. Чехова «Дружини артистів»  (Постановка В.Федорова)

2015р. «В очікуванні Годо» С. Беккета (Постановка О.Бєльського.В.Федорова)

2016р.  «Той, хто відчиняє двері» Н.Неждани (Постановка О.Бєльського)

 

Клоунади

1996р. «А у нас удворі» Клоун-мім-шоу (Автор і постановник  О.Бєльський)

1997р. «Театр у валізі»  Веселі історії маленького чоловічка  (Автор і постановник  О.Бєльський)

1999р.  «Регтайм для клоунів» Клоун-мім-шоу  (Автор і постановник  О.Бєльський)

2000 р.  «Регтайм для клоунов-2» Клоун-мім-шоу (Автор і постановник  О.Бєльський)

2001р. «Телефонуйте 03, або Шоу без гальм» Клоун-мімі-буф-шоу (Автор і постановник  С.Бєльський)

2002р. «Танці на газетах»Бурлеск-шоу (Автор і постановник  С.Бєльський)

2004р.  «Балаганчик» Буфонада (Автор і постановник  С.Бєльський)

МІНІАТЮРИ

1994р. «Балада про дерево», О.Бєльський

1994р.«Метаморфози», О.Бєльський

1994р.«Музи», О.Бєльський, за мотивами легенд  Стародавньої Греції

1996р. «Відродження», О.Бєльський, пластичне есе – сторінки історії України

Репертуар музичних казок 1995-2019

1995р.«Муха-Цокотуха» Мюзикл за мотивами однойменної казки К.Чуковського (Авторська версія  і постановка О.Бєльського)

1995р.«Золотий ключик» за мотивами казки О.Толстого (Авторська версія і постановка О.Бєльського)

1996р.«Машина часу» Мюзикл-фантастична мандрівка казками Андерсена (Авторська версія і постановка О.Бєльського)

1997р. «Стійкий олов’яний солдатик» за Г.-Х. Андерсеном. (Авторська версія і постановка О.Бєльського)

1997р.«Пригоди білого чортеняти» Мюзикл-новорічна фантазія (Авторська  версія і постановка О.Бєльського)

2001р. «Чукоккала». Мюзикл за мотивами казок  К.Чуковського (Авторська версія і постановка О.Бєльського)

2003р.«Чортик із табакерки» Мюзикл за мотивами казки Г.- Х.Андерсена «Стійкий олов’яний солдатик» (Авторська        версія і постановка О Бєльського)

2008р. «Червоний, жовтий, зелений» Казка про безпеку руху «(Авторська версія і постановка С.Бєльського)

2008р.«Попелюшка»(Режисер-постановник заслужений діяч мистецтв УкраїниО.Бєльський)

2010р.«Білосніжка та семеро гномів» музична казка за Ш. Перро (Авторська версія і постановка С.Бєльського)

2012р. «Снігова королева» за Г.- Х.Андерсеном (Авторська версія і постановка С.Бєльського)

2012р.«Дюймовочка» за Г.-Х.Андерсеном (Авторська версія О.Чернявського. Постановка заслуженого діяча мистецтв УкраїниО.Бєльського і С.Бєльського)

2013р.«Аліса в країні чудес» за Л.Керроллом (Авторська версія  і постановка С.Бєльського)

2013р.«Мауглі» за мотивами повісті «Книга джунглів» Р.Кіплінга (Авторська версія і постановка С.Бєльського)

2014р.«Маленький Принц» за мотивами однойменного твору А.С.Екзюпері (Авторська версія  і постановка С.Бєльського)

2015р.«Вінні-Пух та його друзі» за О.Мілном. (Авторська версія і постановка С.Бєльського)

2015р.«Карлик Ніс» за В. Гауфом (Авторська версія і постановка С.Бєльського)

2016р.«Красуня і чудовисько» за Г.-Х.Андерсеном (Авторська версія і постановка заслуженого діяча мистецтв УкраїниС.Бєльського)

2017р. «Аліса у Задзеркаллі» за Л.Керроллом (Авторська версія і постановка заслуженого діяча мистецтв УкраїниС.Бєльського)

2018р. «Русалонька» за Г.-Х.Андерсеном.(Авторська версія і постановка заслуженого діяча мистецтв УкраїниС.Бєльського)

2019р. «Сонечко всередині» Є.Тищука (Авторська версія  і постановка заслуженого діяча мистецтв УкраїниС.Бєльського)

2019р. «Чортик з табакерки-2» (Режисер –постановник заслужений діяч мистецтв УкраїниО.Бєльський)

2019р. «Всі миші люблять сир» музична казка за мотивами однойменної казки Дюли Урбана (Сценічна версія і постановка заслуженного діяча мистецтв України Сергія Бєльського).

2020р. «Чудовисько з ніжним серцем» за мотивами твору Сергія Аксакова «Пурпурова квіточка» (Сценічна версія і постановка заслуженного діяча мистецтв України Сергія Бєльського).

2020р. «Залишайся собою» за мотивами казки Сергія Бєлова і Сергія Куваєва «Не хочу бути собакою» (Сценічна версія і постановка заслуженого діяча мистецтв України Сергія Бєльського).